Stručni seminar Otkrivanje portugalskih panadería i pastelaría

Posljednjih godina ustaljeni ritam od dva stručna seminara godišnje, u organizaciji Richemont kluba Hrvatska i uz već prepoznatljivo snažnu potporu tvrtke TIM ZIP, nastavljen je i pretposljednjega dana veljače ove godine. U promotivnoj pekari zagrebačke tvrtke održan je stručni seminar, odnosno  edukativna i interaktivna, višesatna radionica pod nazivom „Otkrivanje portugalskih panadería i pastelaría“.

U zagrebački Buzin tajne portugalskog zanata donijeli su predsjednica Richemont kluba Portugal, Elisabete Ferreira, ponosna predstavnica treće generacije pekara u obitelji i Aníbal Morais, majstor profesije i osnivač portugalskog kluba. Oni su proizvodnjom uživo pekarskih i slastičarskih proizvoda dočarali prehrambene navike portugalskog stanovništva i  predstavili osebujnu tradiciju i gastro autentičnost svoje zemlje.

Uz odličan konsekutivni prijevod seminaru je nazočilo gotovo 40 polaznika iz 17 tvrtki – BreadClub, Pekara Dubravica, Mlinar, Noel Bread&Deli, Slastičarnica Vincek, Pekarnica Zemljič, ZP Klara i TIM ZIP iz Zagreba, Mei Sachi iz Rijeke, Ekos Cakes iz Varaždina, NewMip iz Siska, Rajčić iz Kaštela, Tvornica kruha Zadar te Trgocentar i Pekara Vika iz Beograda, Pekara Centar iz Sombora i Pekara Denis iz Mladenovca.

Predavači su polaznicima, koji su i sami mogli sudjelovati u dijelu proizvodnje, prezentirali osobitosti, recepture i tehnološki postupak sedam tradicionalnih portugalskih proizvoda rađenih na bazi raženoga, odnosno pšeničnoga kiselog tijesta – raženi kruh, kruh Crna ruža s brašnom rogača, kuhanim zrnima raži i vodenom infuzijom borovice, ploda planinskoga grma, kukuruzni kruh, kukuruzni kruh sa srdelama i nadjevom rajčice, luka i paprike, Covilhete, vrsta mesne pite od lisnatog tijesta, čiji nadjev sadržava i teletinu, zatim čuvena Pastel de Nata i portugalska inačica croissanta.

U teorijskom dijelu seminara polaznici su poslušali  predavanje na temu „Tradicija i trendovi kukuruznog kruha u Europi“ koje su pripremile prof. dr. sc. Dubravka Novotni i prof. dr. sc. Nikolina Čukelj Mustač s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.